بیعت تاریخی پرسنل نیروی هوایی با امام خمینی

خبر به همین سادگی و کوتاهی بود که به همراه تصویری از این رخداد مهم در مطبوعات به چاپ رسید. در نوزدهم بهمن ماه 1357 صدها تن از دلیرمردان نیروی هوایی ، در نمایشی حماسی با موج توفنده مردم بپاخاسته ایران هم آوا شدند و با حضور در اقامتگاه امام خمینی (س) کاروانسالار انقلاب اسلامی، دیدار و با ایشان بیعت کردند.

واقعه بیعت پرسنل نیروی هوایی ازسوی تحلیل گران و ناظران جریانات سیاسی بین المللی، اقدامی تاریخی و نقطه عطفی در تاریخ مبارزاتی و انقلابی مردم و نیز حیات ارتش ایران تلقی شد.

متن سخنرانی امام در جمع همافران
اعوذ باللَّه من الشیطان الرجیم.
بسم اللَّه الرحمن الرحیم.
سربازان امام عصر (عج) در خدمت قرآن.
درود بر شما سربازان امام عصر- سلام اللَّه علیه. همان طور که فریاد زدید تاکنون در خدمت طاغوت بودید. طاغوتى که تمام هستى ما را ساقط کرد، طاغوتى که خزاین ما را تهى کرد، طاغوتى که ما را برده خارجیها کرد. و از امروز در خدمت امام عصر- سلام اللَّه علیه- و در خدمت قرآن کریم هستید. «قرآن کریم» ى که سعادت همه بشر را بیمه کرده است. «قرآن کریم» ى که هرکس در زیر بیرق او واقع بشود در دنیا و آخرت سعید است. «قرآن کریم» ى که آزادى و استقلال را توصیه کرده است. ما همه تابع قرآن کریم و تابع موازین اسلام و قواعد اسلام هستیم. ما همه از شماها، روحانیت از شماها تشکر مى‏کند ..
طاغوت زدایى و برقرارى حکومت اسلامى
ما امیدواریم که با هم [با] پیوستگى به هم بتوانیم این طاغوتها را تا آخر از بین ببریم و به جاى او یک حکومت عدل اسلامى؛ که مملکت ما براى خودمان باشد و همه چیز ما به دست خودمان باشد. ما مى‏خواهیم که سرنوشت ما را خودمان تعیین کنیم نه سفارت امریکا و سفارت شوروى. ما مى‏خواهیم که مملکت خودمان را خودمان تعمیر کنیم نه‏ یهودیها و اسرائیل. ما مى‏خواهیم مملکتمان را آزاد کنیم؛ اختناق در مملکت ما نباشد. ما مى‏خواهیم ارتش ما آزاد باشد؛ اسرائیل در آن تصرف نکند، امریکا در آن تصرف نکند.
درود بر شما که قدر نعمت خدا را دانستید و به دامن قرآن پیوستید. درود بر شما که ترک کردید حکومت «طاغوت» را و به حکومتِ «اللَّه» پیوستید. من امیدوارم که سایر اشخاصى که در آن خدمت هستند، آنها هم وظیفه خودشان را بفهمند و به ملت بپیوندند. ما صلاح همه شما را مى‏خواهیم. ما مى‏خواهیم که شما آزاد باشید. ما مى‏خواهیم که مملکت را شما مستقل کنید. و ما مى‏خواهیم که دیگران، کسان دیگر، کسانى که مى‏خواهند در شما تصرف بکنند، اینها نباشند. دست اجانب کوتاه باشد. خداوند نصرت به همه شما عنایت کند. باید این نهضت را حفظ کنید تا ان شاء اللَّه به آخر نقطه و نهایت؛ که قیام یک حکومت عدل انسانى اسلامى است به جاى یک حکومت طاغوتى.
والسلام علیکم و رحمه اللَّه و برکاته‏(۱)

***

یکی از فرماندهان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی می گوید: واقعه تاریخی و فراموش ناشدنی دیدار پرسنل نیروی هوایی با بنیانگذار جمهوری اسلامی در ۱۹ بهمن ۱۳۵۷، سمبل پیوند نیروهای مسلح با رهبری و مردم است. البته هر چند پرسنل نیروی هوایی به هنگام ورود حضرت امام خمینی (س)به ایران در ۱۲ بهمن ماه مسئولیت برقراری و کنترل نظم در فرودگاه مهرآباد را برعهده داشتند و بدین نحو همگامی خود را با ملت و رهبری به نمایش گذارده بودند، اما رخداد روز ۱۹ بهمن، معنا و رنگ و بوی دیگری داشت.
تعبیر جالب همه نظامی ها و حتی مردم از آن واقعه این بود که نیروی هوایی پیشقراول نیروهای مسلح در وحدت و همدلی با رهبری است و همین تعبیر برای نیروی هوایی یک افتخار جاودانه است
در پی انتشار این خبر، تمام سامانه ذهنی و فکری رژیم پهلوی و حامیانش برهم می ریزید. از سویی دیگر امید مردم به پیروزی صد چندان می شود. ضربه ای هولناک بر پیکر فرتوت و در حال متلاشی رژیم وارد می شود. عمال رژیم که تا قبل از روز ۱۹ بهمن ماه و قبل از اینکه پرسنل نیروی هوایی با امام خمینی دیدار و بیعت کنند، امیدوار بودند که خواهند توانست خیزش همه گیر و گسترده مردمی را که از همه لایه های اجتماع بودند، مهار کنند و یا به تعبیر خود قیام عمومی و مقدس مردم را سرکوب و جامعه را آرام کنند، اما به زودی دریافتند که ذهنیتی غلط است. سران رژیم پهلوی به شدت خشمگین شده بودند و لذا درصدد انتقام و کشتار پرسنل نیروی هوایی برآمدند.
عقربه های ساعت آرام آرام به نیمه شب می رسید. در سالن غذاخوری مرکزآموزش نیروی هوایی، سربازان، همافران و درجه دارانی که دل به انقلاب بسته بودند و با رهبر خود امام خمینی (س) بیعت کرده بودند، با شور و شوق اجتماع کرده و مشغول تماشای فیلم بازگشت رهبرشان به کشور بودند و از پیروزی نزدیک انقلاب سخن می گفتند. همان روز عکس باشکوه و زیبا و پرخاطره این نیروهای انقلابی که به امام و رهبر بزرگوارشان سلام می دادند در صفحه اول روزنامه ها چاپ شده بود و …… ناگاه درب خوابگاه با لگد محکم یک افسر گارد شاهنشاهی باز شد. برای لحظه ای همهمه و هیاهویی در مرکز آموزش نیروی هوایی طنین انداز شد. آماده باشید، گاردی ها حمله کردند. به سرعت همه نیروی هوایی با سلاحهای آماده در برابر نیروهای گارد جاویدان شاهنشاهی قرار گرفتند. رگبار مسلسها از هر سو باریدن گرفت.
ناگهان غوغای جنگ آنان مثل بمبی در شهر صدا کرد و نیروهای مردمی بی اسلحه ولی با خشم انقلابی و مشت های گره کرده به سوی پادگان نیروی هوایی در شرق تهران حرکت کردند…….. وقتی درگیری بین نیروهای گارد شاهنشاهی با پرسنل نیروی هوایی آغاز شد، مردم با این خبر که به داد همافران برسیدبه محل استقرار نیروی هوایی هجوم آوردند و به دفع و عقب راندن نیروهای گارد مبادرت ورزیدند.
فردای آن روز روزنامه ها نوشتند:
جنگ خونین لشکر گارد با نیروی هوایی…….
یک فرمانده نظامی می گوید: هجوم نیروهای گارد به پادگان نیروی هوایی و دخالت موثر مردم و دفاع از نیروهای انقلاب نیروی هوایی، نتیجه شیرینی در پی داشت و یکبار دیگر ثابت کرد که مردم، حامی نیروهای مسلح وفادار به ملت و رهبری هستند و نیروهای مسلح نیز به صفوف مردم پیوسته اند. این واقعه موجب شفافیت هرچه بیشتر پیوند ناگسستنی و اتصال قوای مسلح به توده های مردمی بود و و قایع ۱۹ و ۲۰ بهمن ۱۳۵۷ به دنیا نشان داد که ارتش ایران با رهبری انقلاب، بیعت کرده و در صف توده های میلیونی قرار گرفته است.
(۱): صحیفه امام، ج‏۶، ص: ۱۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا