تجربه فراگیری سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی در بازی «محله باصفا»

خانواده‌های ایرانی در بازی رایانه‌ای محله باصفا، تجربه یک بازی دسته جمعی را خواهند داشت و علاوه بر سرگرمی و هیجان، صد‌ها نکته آموزشی و کاربردی سبک زندگی را در قالب بازی‌ها و سوالات ابتدایی‌ آن و رجوع به کتابخانه بزرگ موضوعی موجود در بازی می‌آموزند.

چگونگی بهره‌برداری از اوقات فراغت نوجوانان و جوانان درست مثل راه رفتن روی لبه تیغ است؛ کوچک‌ترین اشتباهی ممکن است حتی بهترین برنامه‌ها را با نتیجه معکوس مواجه کند؛ تحمیل یا اجبار برنامه‌هایی که ما آن‌ها را دوست داریم یا می‌پسندیم با عنوان برنامه‌های اوقات فراغت به فرزندان، شاگردان یا مجموعه تحت تعلیم و تربیت، گام اشتباهی است که در مسیری غلط گذاشته می‌شود.
در این جریان میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا اوقات فراغت خود را با بازی‌های کامپیوتری می‌گذرانند.
بازی‌های رایانه‌ای داخلی نیز چندسالی است که رشد قابل توجهی داشته و توانسته‌اند در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی خودی نشان دهند. یکی از بازی‌هایی که به سبک زندگی خانواده‌های ایرانی بسیار نزدیک و آموزش‌هایی را در خصوص سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی به کاربر ارائه می‌دهد، بازی «محله با صفا» است. این بازی گامی نو در تولیدات فرهنگی و رسانه‌ای ایران اسلامی است که قصد دارد یک سرگرمی سالم و سازنده را به مخاطبین خود ارائه دهد.
خانواده‌های ایرانی در محله باصفا، تجربه یک بازی دسته جمعی را خواهند داشت و علاوه بر سرگرمی و هیجان، صد‌ها نکته آموزشی و کاربردی سبک زندگی را در قالب خود بازی‌ها و سوالات ابتدای هر بازی و رجوع به «کتابخانه بزرگ موضوعی موجود در بازی» فرا خواهند گرفت. این بازی، شامل بخش‌های بسیار متنوع محتوایی، مشاوره‌ای، آموزشی و پرسش و پاسخ در کنار خود بازی‌ها است.

طراحی بازی‌ها به گونه‌ایست که کاربران آماتور اعم از پدران و مادران در کنار فرزندان خود می‌توانند بخش‌هایی از بازی‌ها را با کمک فرزندان خود انجام دهند. با این حال براساس بررسی ایکنا بهتر بود طراحی‌ها به شکلی باشد که پیام‌ها به صورت غیرمستقیم‌تر به کاربر ارائه می‌شد و از انتقال مفاهیم به شکل کاملا مستقیم پرهیز می‌شد. علاوه بر این موضوع، بازی‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مخاطبین برای انجام بازی‌ها و پاسخ به سوالات ابتدای هر بازی علاقه‌مند به مشورت با سایر اعضای خانواده و شرکت دادن آن‌ها در بازی شوند که خود زمینه‌ای برای انجام یک بازی خانوادگی و همراهی والدین در کنار فرزندان نیز باشد.
بخش «کتابخانه» این بازی با در اختیار گذاشتن بیش از هزار و ۵۰۰ نکته کاربردی، به عنوان منبع اطلاعاتی بازی در نظر گرفته شده که کاربر در هر مرحله از بازی با استفاده از این منابع می‌تواند به سوالات و معما‌های آن مرحله پاسخ داده و به مرحله بعد برود. درعین حالی که اصل وجود کتابخانه در این بازی، به عنوان یک منبع مورد مطالعه خوب برای والدین و یا کاربران می‌تواند به صورت همیشگی مورد استفاده قرار گیرد، اما محتوا‌ها نیز می‌توانست به مفاهیم و مبانی اسلامی نزدیک‌تر شود.

محله باصفا، یک بازی مسابقه‌ای است و شما می‌توانید علاوه بر بازی، در مسابقه ملی آن که با شمارش امتیازات و ستاره‌های به دست آمده و ثبت آن در جدول رکورد خانواده‌ها که با انجام ثبت‌نام در منوی اصلی بازی انجام می‌شود، نیز شرکت کنید. این بازی توسط «استودیوی بازی‌سازی و سرگرمی‌های ایرانی اسلامی مهاد» و با حمایت‌های مادی و معنوی سازمان فضای مجازی سراج تولید شده است.

در خبرنامه سایت عضو شوید و آخرین مطالب سایت را در صندوق ایمیل‌تان دریافت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا