پاسخ آیت الله العظمی سبحانی به نویسنده مقاله حجاب

تصاویر/ آغاز درس خارج آیت الله العظمی سبحانی
پاسخ آیت الله العظمی سبحانی به نویسنده مقاله حجاب
حوزه/ بی حجابی یک نوع بیماری است که به دیگران سرایت می کند و دیگران نیز دچار آن خواهند شد. مسئله این است که این گناه اگر علنی شد، جامعه را آلوده می کند و حکومت باید جلوی چنین گناهی را بگیرد

به گزارش خبرگزاری«حوزه»، حضرت آیت الله سبحانی صبح امروز در درس خارج اصول در مسجد اعظم قم در پاسخ به یک مقاله درباره حجاب، اظهار داشتند: شخص اگر بخواهد تظاهر به گناه کند، به دیگران ضرر می زند؛ امروز سن ازدواج جوانان ما بالا رفته و یقینا بی حجابی ها مفاسدی را به دنبال خواهد داشت و جای شک نیست.

ایشان ابراز داشتند: عجب این است که نویسنده مقاله می گوید: «اگر بی حجابی و برهنگی مفاسدی به دنبال داشته باشد و اوباشی را حرکت دهد»، خارج از بحث ماست که در پاسخ می گوییم بحث ما همین است، بی حجابی تحریک شهوات را به دنبال دارد که در ادامه آن مفاسد زیادی خواهد آمد.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساختند: بی حجابی یک نوع بیماری است که به دیگران سرایت می کند و دیگران نیز دچار آن خواهند شد.

معظم له تصریح کردند: ما درباره حجاب از کلمه «اجباری» استفاده نمی کنیم؛ مسئله این است که این گناه اگر علنی شد، جامعه را آلوده می کند و حکومت باید جلوی چنین گناهی را بگیرد.

حضرت آیت الله سبحانی بیان داشتند: نویسنده این مقاله بیان کرده است که ما ندیدیم وقتی آیات حجاب آمد، فورا زنان را وادار به حجاب کنند که در پاسخ باید گفت در غیر حجاب هم گناهان دیگری داریم که دستور سریع بر ترک آن نیامده؛ اما دلیل نمی شود که حکومت در مقابل این گناهان ساکت بنشیند.

ایشان ادامه دادند: زمان پیامبر اکرم(ص) وقتی امری می آمد، مردم امتثال می کردند؛ مگر چند نفر که همچنان به کار خود ادامه می دادند.

این مرجع تقلید اظهار داشتند: نویسنده این مقاله در تفسیر آیه ۴۱ سوره حج: «الَّذینَ إِن مَکَّنّاهُم فِی الأَرضِ أَقامُوا الصَّلاهَ وَآتَوُا الزَّکاهَ وَأَمَروا بِالمَعروفِ وَنَهَوا عَنِ المُنکَرِ ۗ وَلِلَّهِ عاقِبَهُ الأُمورِ/ همان کسانی که هر گاه در زمین به آنها قدرت بخشیدیم، نماز را برپا می‌دارند، و زکات می‌دهند، و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند، و پایان همه کارها از آن خداست!»، اشتباه کرده و بیان می کند که این آیه راجع به امر به معروف لسانی است؛ عجب؛” الذین ان مکناهم” یعنی چه؟ یعنی قدرت دادیم، حکومت دادیم؛ در این آیه کلمه أمروا وجود دارد؛ پس معلوم می شود که حکومت در مقابل گناهان عملی مسئولیت دارد.

این استاد برجسته حوزه ابراز داشتند: امر به معروف دارای مراتبی است؛ یک مرتبه آن ارشاد می باشد که برای همه است؛ اما یک مرتبه آن برای حکومت است و حکومت موظف به انجام آن می باشد.

حضرت آیت الله سبحانی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع)، خاطرنشان ساختند: حضرت در این روایت فرموده است: سُئلَ عَن الإمامِ الصّادقِ علیه السلام : عَن الأمرِ بِالمَعروفِ و النَّهیِ عَنِ المُنکَرِ أ واجبٌ هوَ عَلَى الاُمَّهِ جَمیعا؟ قالَ : لا ، فَقیلَ : و لِمَ ؟ قالَ : إنَّما هُوَ عَلَى القَوِیِّ المُطاعِ العالِمِ بِالمَعروفِ مِنَ المُنکَرِ ، لا عَلَى الضَّعَفَهِ الّذینَ لا یَهتَدونَ سَبیلاً ، إلى أیٍّ مِن أیٍّ یَقولُ ، إلَى الحَقِّ أم إلَى الباطِلِ ؟! و الدَّلیلُ عَلى ذلکَ مِن کِتابِ اللّه ِ قَولُ اللّه ِ عَزَّ و جلَّ : «وَ لْتَکُنْ مِنکُمْ اُمَّهٌ یَدْعونَ إلَى الخَیْرِ···/ از امام صادق علیه السلام سؤال شد : آیا امر به معروف و نهى از منکر بر همه امت واجب است ؟ حضرت فرمود : واجب نیست. عرض شد: چرا؟ فرمود: زیرا این کار بر عهده کسى است که قدرت داشته باشد، از او حرف شنوى داشته باشند و خوب را از بد باز شناسد؛ نه بر افراد ناتوانى که راه و چاه را تشخیص نمى دهند و نمى دانند از چه به چه دعوت کنند، به باطل یا به حق. دلیل این سخن از کتاب خداوند، این سخن خداوند عزّ و جلّ است که مى فرماید: «باید از میان شما گروهى باشند که به خیر دعوت کنند···».

ایشان تصریح کردند: از این نویسنده خواهش می کنم با توجه به این عرایض، کمی آهسته کار کند؛ نشر این مقاله در شرایطی که دختر ناآگاه روسری خود را از درخت آویزان می کند و یا چند نفر از مسئولین که زنان برای آنان در برج میلاد می رقصند، مناسب نیست و ذهن آنان را به سمت ادامه این کارها سوق می دهد؛ نشر این مقالات در این شرایط نشان می دهد که شما با آنان هماهنگید که یقینا این طور نیست و شما هماهنگ نیستید.

گفتنی است؛ درس خارج حضرت آیت الله سبحانی شنبه و یک شنبه هفته بعد نیز ادامه خواهد داشت.

در خبرنامه سایت عضو شوید و آخرین مطالب سایت را در صندوق ایمیل‌تان دریافت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا