پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت آیت‌الله آصف‌محسنی

شیخ محمدآصف محسنی، فقیهی با اندیشه‌ها و ایده‌هایی سازنده/ یادداشتی از حجت‌الاسلام احمد مبلغی

آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در پیامی درگذشت عالم مجاهد مرحوم آیت‌الله آقای حاج شیخ محمد آصف‌محسنی را تسلیت گفتند.

متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:


بسمه تعالی

درگذشت عالم مجاهد مرحوم آیهالله آقای حاج شیخ محمد آصف‌محسنی رحمهالله‌علیه را به عموم ارادتمندان ایشان در افغانستان و ایران و به خاندان مکرم ایشان تسلیت عرض میکنم. دهها سال مجاهدت فی سبیل الله در میدانهای سیاسی و فرهنگی و علمی و اجتماعی در کشور اسلامی افغانستان و همراه با مردم شجاع و غیور آن سامان، کارنامه‌ی افتخارآمیز این روحانی بلندپایه را نشان میدهد و برکات مستمر و ماندگار آن، میراث ارزشمند معنوی آن بزرگوار است.

رحمت و رضوان الهی را برای آن مرحوم مسألت میکنم.

سیّدعلی خامنه‌ای

۱۶ مرداد ۱۳۹۸


 

شیخ محمدآصف محسنی، فقیهی با اندیشه‌ها و ایده‌هایی سازنده

یادداشتی از حجت‌الاسلام احمد مبلغی

 

فقیهی چشم به روی جهان فرو بست که با خود اندیشه‌ها و ایده‌هایی سازنده در مورد امت اسلامی و وحدت آن به همراه داشت، که به فراتر از شرایط محیطی و زمانی زندگی او، تعلق و توجه دارد. آیت‌الله محمدآصف محسنی تنها با عینک همگرایی و وحدت به مناسبات اقوام و مذاهب می‌نگریست.

در چهار زمینه دست کم می‌توان شخصیت مرحوم آیت‌الله شیخ محمدآصف محسنی را مورد ارزیابی قرار داد:

الف. جوانب علمی:

آیت‌الله محمد آصف محسنی از حیث علمی در سطح بالایی از علوم اسلامی به ویژه فقه قرار داشت؛ کتاب‌های متعدد و متنوع او از عمق دانش، و جامع الاطراف نگری او حکایت دارد.

او فقیهى مسلط بود و در اولویت بندی‌های فقهی، رویکرد خود را به مسائل مستحدثه معطوف کرده بود و از طرف دیگر می‌کوشید تا فقه را در عرصه اجتماع و پارلمان پیگیری کند.

این شخصیت علمی در زمینه رجال، هم، واجد دانش رجال به صورت تخصصى، و هم، واجد مهارت تطبیق رجال به صورت کاربردی بود، و این هر دو در آثار او نمایان و آشکار است.

ب. اندیشه‌ها و فعالیت‌های اجتماعی:

این شخصیت سابقه طولانی در جهاد در افغانستان دارد، او نقشى موثر را در یکپارچگی ملت افغانستان، و وحدت میان شیعه و سنی در آن دیار ایفاء نمود. این شخصیت فقیه فعالیت‌های رسانه‌ای گسترده‌ای را در کشور افغانستان به نفع دین، و انسجام مردم آن کشور فراهم آورد.

او طرفدار انقلاب اسلامی و در زمره پشتیبانان برجسته آن به حساب می‌آمد.

ج. خصائل اخلاقی:

این فقیه راحل دارای خصوصیات اخلاقی برجسته‌ای همچون: زهد و پیراستگی، تواضع و بی ادعایی، صفا و وفای در روابط شخصی و گروهی و خیرخواهی و دلسوزی به حال افراد و مجموعه‌ها و امت اسلام بود.

نگاه، رفتار، اخلاق، حضور، کلمات و در یک کلمه وجود او در جامعه سرشار از جاذبه‌های اخلاقی و دعوت به اخلاق اسلامی بود.

د. اندیشه‌ها و فعالیت‌های تقریبی:

تقریب آیت‌الله محسنى را در سه فراز می‌توان شناسایی و تعریف کرد؛ تقریب فکری، تقریب سلوکی و تقریب نهادی.

او “اندیشه تقریبی پویا”، “سلوک تقریبی فعال” و “نهاد سازی تقریبی موفق” داشت. فکر، رفتار و رویکرد این شخصیت فقیه به “عقلانیت تقریبی” معطوف بود و حضور او در گفتمان انقلاب اسلامی، در زمینه تقریب مذاهب، حضوری پرثمر و پرنشاط بود.

او در تقریب فکری، به اصالت و ظرفیت سه اصل: “همگرایی بر پایه مشترکات”، “احترام گذاری اتباع مذاهب به یکدیگر” و “سرنوشت مشترک شیعه و سنى باور داشت.

رحلت فقیه ربانی حضرت آیت‌الله آصف محسنی موجب تاثر حوزه‌های علمیه قم و نجف شد، این مصیبت را به پیشگاه مقام معظم رهبری و مراجع معظم تقلید و حوزه‌های علمیه و خانواده آن مرحوم تسلیت عرض می‌کنم.

در خبرنامه سایت عضو شوید و آخرین مطالب سایت را در صندوق ایمیل‌تان دریافت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا