حوزه علمیه باید با ابواب جدید، پاسخگوی مسائل روز باشد

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه هسته‌های فراوانی که در بطن حوزه علمیه است باید شکفته شود، گفت: حوزه باید با ابواب جدید پاسخگوی مسائل روز باشد.

ه نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله علیرضا اعرافی پیش از ظهر امروز شنبه در پنجمین همایش «نقش حوزه انقلابی در ماندگاری انقلاب اسلامی» که در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد، اظهار داشت: برگزاری این جلسه نمادی از حوزه در صحنه، مطالبه گر و انقلابی است.

وی ضمن تقدیر و تشکر از بسیج حوزه علمیه برای برگزاری این مراسم گفت: مدیریت های مدارس حوزه در پرتو هدایت های مقام معظم رهبری و مراجع و بر اساس مصوبات شورای عالی حوزه، مقوله انقلابی ماندن را مد نظر دارند و گام هایی در این زمینه برداشته‌اند.

مدیر حوزه‌های علمیه تصریح کرد: هرگز ادعا نداریم هر آنچه به عنوان حوزه انقلابی باید پاسخگوی دنیا باشد را انجام داده‌ایم؛ اما همه تلاش خود را در این مسیر خواهیم کرد؛ بر اساس منشورهایی که حوزه دارد در بخش‌های زیر ساختی و بنیادی و جهادی طرح‌هایی در دست است.

وی گفت: انقلاب هم در تربیت طلاب و فضلا و هم در حضور طلاب در صحنه‌های انقلاب برای اینکه بصیرت و دانش سیاسی انقلابی را بالا ببرد طرح‌های متعددی دارد.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: وقتی از حوزه  انقلاب سخن می‌گوییم، ابعاد و زوایایی در آن وجود دارد که بسیج و اساتید حوزه باید به همه آن ابعاد بپردازند؛ حوزه بسیجی و انقلابی ممیزات و فصول ممیزی خاص خود را دارد و لذا کافی نیست یک بسیجی در حوزه همان ویژگی عام بسیجی را داشته باشد.

حوزه امروز باید از مبانی اساسی گفتمان انقلاب اسلامی دفاع کند

وی با بیان اینکه حوزه امروز باید از آن مبانی اساسی گفتمان انقلاب اسلامی دفاع کند و ظرفیت یک دفاع جانانه منطقی را داشته باشد، گفت: وقتی از گفتمان انقلاب سخن می‌گوییم این گفتمان بنیادهای علمی و معرفتی دارد و اولین کار حوزه انقلابی آن است که  از این بنیادهای معرفتی در طیف گوناکون دفاع کند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه توضیح داد: گفتمان انقلاب در حوزه فکری و معرفتی در ۶ بخش مورد هجوم است و حوزه انقلابی باید در این ۶ حوزه،  فکر عرضه کند و از اندیشه و گفتمان انقلاب دفاع نماید.

وی گفت: امروز شبکه‌های مجازی و دستگاه‌های عظیم فکری در دنیا برای اینکه گفتمان انقلاب را نابود کنند از پایه‌ها شروع کردند و اولین لایه‌ای که در این پایه‌های عمقی، گفتمان را نابود می‌کند اندیشه‌های ماتریالیستی و غیر الهی است.

آیت الله اعرافی بیان کرد: اکنون در برخی مراکز دانشگاهی برای احیای اندیشه مارکسیسم کار می‌شود و جوانان ما هدف آن  قرار دارند تا آنها را از جبهه گفتمان انقلاب دور کنند.

وی به اندیشه‌های به اصطلاح دینی، اما ادیان مندرس و دور از گفتمان دینی زنده و نجات بخش اشاره کرد و افزود: بعد از انقلاب اسلامی بودیزم، هندوئیزم و چند دین دیگر که غیر ابراهیمی و توحیدی اند و برخی آیین های بت پرستی نیز در دنیا مورد توجه خاص قرار گرفته اند.

مدیر حوزه های علمیه با بیان اینکه باید در نظامات خود طراحی های نو داشته باشیم تا جوانان و گفتمان انقلاب را صیانت کنیم، خاطرنشان کرد: در خود ادیان ابراهیمی، مسیحیت در رأس آن قرار گرفته که در همه کشورهای دنیا حضور و بیش از ۲ میلیارد جمعیت دارد.

وی عرصه دیگر را جریاناتی دانست که در برابر مکتب اهل بیت(ع) هستند و گفت: ظرفیت سازی های عظیمی می شود برای این که مذاهب اسلامی را از بین ببرند و همه را به سمت نگاه تند تکفیری بکشند.

آیت الله اعرافی ابراز کرد: قلمرو دیگر در عرفان های دروغین  و کاذب است که مقوله مهم در الاهیات جدید است و دامنه وسیعی دارد.

وی با اشاره به اندیشه های سکولار گفت: گاهی این اندیشه‌ها رنگ دینی هم به خود می گیرد و به سمت تحجر و نگاه های غربی حرکت می‌کند که حوزه اگر می‌خواهد به نیاز امروز پاسخ دهد باید حداقل به این قلمروها توجه نماید.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه افزود: یک بعد حوزه انقلابی این است که از زیر ساخت های اعتقادی اسلام ناب و اسلام حرکت آفرین و تمدنی دفاع کند که این ها امروز همه در معرض تهاجم است.

وی با بیان  اینکه تیم مدیریت حوزه باید در نظام آموزشی و کاربردی و مهارتی خود این ها را پوشش دهد، خاطرنشان کرد: ساحت دیگر پاسخگویی به نظام اسلامی و نیاز های یک نظام و دستگاه حاکمیت است؛ نظام مبتنی بر یک اندیشه تمدن ساز است و بشر را به این سمت هدایت می‌کند.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه از آن قله که مبتنی بر نظام اسلامی باشد هنوز فاصله داریم گفت: باید در همه بخش های نظام  اسلامی کار کنیم تا به آن قله برسیم؛ غیر از اینکه باید فقه مسائل مستحدثه را پاسخ دهد باید با ابواب جدید به نیازهای روز نیز پاسخ دهد.

وی با بیان اینکه بعد دیگر بعد اخلاقی و رفتاری روحانیت است که بسیار مهم بوده و روحانیت زمانی می تواند حرکت آفرین باشد که ممیزات تاریخی حوزه در آن محفوظ بماند افزود: اصولی در شرایط جدید پیدا شده و تعامل حوزه با قوایی که از خودش برخاسته و احیانا دچار مشکل شده است باید هم با حمایت و هم با نقد وجود داشته باشد.

مدیر حوزه های علمیه کشور اظهار کرد: شوراهای خود را عمیق‌تر وارد عرصه ها نماییم تا برای تربیت نسلی که عمیق، عالم، مجتهد و فیلسوف تربیت شوند، آماده شوند.

حوزه‌ای انقلابی است که بین المللِ اثر گذار داشته باشد

وی تأکید کرد: حوزه انقلابی حوزه ای است که بین المللی باشد و در قم با هدایت های رهبری و مراجع جبهه مقاومت و جبهه معرفتی نیز شکل گرفته است؛ امروز ما ۵۰ هزار از ۱۳۰ کشور فارغ التحصیل داریم.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه هسته های فراوانی که در بطن حوزه است باید شکفته شود، گفت: حوزه ای انقلابی است که بین المللِ اثر گذار داشته باشد.

در خبرنامه سایت عضو شوید و آخرین مطالب سایت را در صندوق ایمیل‌تان دریافت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا