درآمد طلاب از شهریه کمترین مقدار درآمد در کشور است/ نهادهای حوزوی در خدمت‌رسانی به طلاب هم‌افزایی داشته باشند

حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی:
درآمد طلاب از شهریه کمترین مقدار درآمد در کشور است/ نهادهای حوزوی در خدمت‌رسانی به طلاب هم‌افزایی داشته باشند

دیدار رئیس مرکز خدمات با ‌آیت الله شهرستانی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی در دیدار با رئیس و جمعی از مسئولان مرکز خدمات با بیان اینکه طلاب و روحانیون از ضعیف‌ترین اقشار جامعه هستند، گفت: بیش از ۹۰ درصد روحانیون تنها به امور حوزوی مانند تحصیل، تبلیغ و تدریس می‌پردازند و در ارگانی شاغل نیستند و این افراد تنها با درآمد اندک شهریه زندگی می‌کنند و به رسالت حوزوی خود می‌پردازند.
وی بیان کرد: درآمد طلاب از شهریه کمترین مقدار درآمد در کشور است و تنها می‌تواند ضروریات زندگی آنها را فراهم کند.
نماینده آیت الله العظمی سیستانی در ایران با قرائت روایتی در مورد اهمیت خدمت به مردم گفت: اینکه دیگران به شما مراجعه می‌کنند منتی است که خدا بر شما گذاشته است و با این منت می‌توانید قدم‌های بسیار بلندی بردارید.
وی تصریح کرد: این که شما در این جایگاه قرار دارید نعمت الهی است و مطمئناً کار خیری در زندگی انجام داده‌اید که خدا نعمت خدمت به مردم را به شما اعطا کرده است.
حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی با بیان اینکه خدمات حوزه که به طلاب و روحانیون، پراکنده است، گفت: اگر همه دفاتر مراجع، مراکز و مسئولان حوزوی هم‌افزایی کنند و تشکیلات و سیستم منظمی در حوزه برای حمایت از طلاب وجود داشته باشد مطمئناً می‌توان گام‌های بیشتر و بهتری برداشت؛ چراکه هر مجموعه‌ای امکانات خاص خود را دارد و با تجمیع این امکانات می‌توان در خدمت به طلاب موفق‌تر بود.
وی خدمت به مردم را دارای آثار وضعی دانست و افزود: مطمئناً کسانی که به مردم خدمت می‌کنند در همین دنیا پاداش آن را خواهند دید.

مردم به درستی واقعیت زندگی طلاب را نمی‌دانند
در ابتدای این دیدار حجت الاسلام و المسلمین ربانی در سخنانی با بیان اینکه طلاب هم محروم و هم مظلومند ولی مردم به درستی واقعیت زندگی طلاب را نمی‌دانند، گفت: در نظر مردم طلابی که تنها با درآمد اندک شهریه طلبگی زندگی خود را می‌گذرانند در تراز عده‌ای از مسئولان دیده می‌شوند که این اجحاف در حق طلاب است.
وی بیان کرد: امروز نیاز ما به علما و طلاب عالم، وارسته و متدین برای تحکیم فرهنگ تشیع و گسترش آن از ضرورت‌های انکارناپذیر است و بیشتر از گذشته به روحانیان عالم و وارسته نیاز داریم.
رسالت مرکز خدمات ارائه خدمات هدفمند به طلاب است
رئیس مرکز خدمات حوزه با اشاره به مأموریت و رسالت مرکز خدمات گفت: ارائه خدمات هدفمند به طلاب و روحانیان یکی از مهم‌ترین رسالت‌های این مرکز است.
وی ابراز داشت: مرکز خدمات، نهادی برای حمایت از صنف روحانیت نیست، بلکه از کسانی حمایت می‌کند که برای تحقق اهداف حوزه و گسترش فرهنگ اهل‌بیت(ع) تلاش می‌کند.
رئیس مرکز خدمات حوزه گفت: خدمات این مرکز به حوزویان یکسان نیست، بلکه طلابی که خدمت بیشتری ارائه می‌کنند از حمایت بیشتری برخوردار می‌شوند.

رویکرد مرکز خدمات در بحث سلامت، تقدم پیشگیری بر درمان است
وی با بیان اینکه رویکرد مرکز خدمات در بحث سلامت، تقدم پیشگیری بر درمان است، عنوان کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی ارتقای فرهنگ بهداشت و سلامت بر پایه همین رویکرد ارائه می‌شود.
حجت الاسلام و المسلمین ربانی گفت: سنجش سلامت طلاب جدیدالورود به حوزه یکی از برنامه‌های مهم مرکز خدمات است تا از این طریق اگر بیماری یا مشکلی دارند از آن آگاه شوند.
وی بیان کرد: تلاش ما این است که خدمات را از جنبه صرفاً مادی به خدمات عاطفی و فرهنگی گسترش دهیم و بر این اساس جامعه هدف مرکز خدمات از خود روحانیت به خانواده و فرزندان که نقش ویژه‌ای در مأموریت روحانی دارد توسعه داده شده است.
رئیس مرکز خدمات حوزه به برنامه‌های مرکز خدمات در زمینه تحکیم خانواده اشاره کرد و گفت: برگزاری کارگاه‌های آموزشی پیوندهای آسمانی ویژه زوج‌های جوان طلبه، همایش تلبس، دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای و اردوهای خانوادگی و تجلیل از فرزندان ممتاز تحصیلی حوزویان سراسر کشور، ازجمله برنامه‌های فرهنگی مرکز خدمات ویژه خانواده‌ها هستند.
وی افزود: در سال تحصیلی ۹۱-۹۰ در کل کشور حدود ۸ هزار فرزند روحانی ممتاز تحصیلی داشتیم درحالی‌که با تشویق‌ها و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، در سال جاری بیش از ۳۰ هزار نفر در سطح کشور ممتاز تحصیلی شدند.
حجت الاسلام و المسلمین ربانی به سیاست‌های مسکن مرکز خدمات اشاره کرد و گفت: یکی از سیاست‌های مرکز خدمات این است که در استان‌های محل تولد طلاب مسکن بسازد تا انگیزه‌ای برای هجرت طلاب از قم باشد.
وی افزود: مرکز خدمات در قم تنها برای اساتید، طلاب ممتاز و طلاب اهل قم مسکن می‌سازد.

طلبه باید در میان مردم و درکنار محل مأموریت خود باشد
رئیس مرکز خدمات حوزه گفت: طلبه باید در میان مردم و در محل مأموریت خود باشد و مسکن نیز باید با توجه به رویکرد توزیع جمعیت ساخته شود.
وی به فعالیت‌های صندوق قرض‌الحسنه مرکز خدمات اشاره کرد و گفت: تمامی فعالیت‌هایی که در صندوق مرکز خدمات انجام می‌شود مجازی است و طلاب سراسر کشور می‌توانند با مراجعه به سایت مرکز خدمات درخواست خود را اعلام کنند.
حجت الاسلام و المسلمین ربانی تصریح کرد: وام قرض‌الحسنه‌ای که در صندوق ارائه می‌شود بسیار کم است ولی با این حال برخی از مشکلات طلاب را برطرف می‌کند تا با دغدغه کمتری به فعالیت حوزوی خود بپردازند.

نیازمند هم افزایی و همفکری مراکز حوزوی در خدمت به طلاب هستیم
وی گفت: تلاش‌های بسیاری برای ارائه خدمات متناسب با شأن طلبگی انجام شده است ولی در واقع با آنچه باید، فاصله بسیاری داریم و برای رسیدن به اهداف مرکز خدمات در کاهش مشکلات و دغدغه طلاب و روحانیون نیازمند همدلی و هم افزایی مراکز و مسئولان حوزوی هستیم، چراکه با این هم افزایی می‌توانیم از سربازان حضرت ولی‌عصر(عج) بهتر حمایت کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا